Instrukcja stosowania Caleffi 3115 Series

Caleffi 3115 Series to profesjonalny system do regulacji temperatury wody w instalacjach grzewczych domowych i przemysłowych. System składa się z wbudowanego termostatu do regulacji temperatury i kompletu elementów instalacyjnych. Przy pomocy systemu można łatwo i precyzyjnie ustawić temperaturę wody w celu maksymalnego komfortu i oszczędności energii. Aby zapewnić jak najlepsze wyniki, należy ściśle przestrzegać instrukcji stosowania Caleffi 3115 Series. Instrukcja zawiera wszystkie informacje i wskazówki dotyczące montażu, konfiguracji i użytkowania systemu.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja stosowania Caleffi 3115 Series

POWIETRZE I ZANIECZYSZCZENIA ZAGROŻENIEM DLA NOWOCZESNYCH KOTŁÓW

Zaostrzenie przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń spowodowało zmiany w podstawowych elementach wyposażenia instalacji grzewczych. W ostatnich latach w szczególności zmiany nastąpiły w zakresie kotłów. Ewolucja z systemów konwencjonalnych do kondensacyjnych doprowadziła do zmiany w konstrukcji wewnętrznej poszczególnych elementów. 
Nowoczesne urządzenia są często montowane w istniejących instalacjach, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego działania. Jednym z najważniejszych i najczęstszych są zanieczyszczenia zawarte w wodzie w instalacji, które mogą powodować następujące problemy:

 • Uszkodzenie pomp spowodowane zanieczyszczeniami, które krążą w nich gromadzić zarówno ze względu na szczególną ich geometrię, jak również generowane pole magnetyczne.
 • Obniżona wydajność wymienników ciepła, w których zanieczyszczenia mogą powodować zmniejszenie natężenia przepływu, jak również zmniejszenie powierzchni wymiany.

Nie należy lekceważyć problemów związanych z innymi elementami w instalacji takimi jak:

 • W obecności wody warstwa brudu na powierzchni metalu prowadzi do utworzenia dwóch stref (woda/brud i brud/metal) o różnej zawartości tlenu czego skutkiem jest korozja powierzchni metalowej.
 • Nieprawidłowe działanie zaworów, w których gromadzą się zanieczyszczenia, co powoduje problemy z regulacją, jak również możliwość przecieku.
 • Obniżenie sprawności elementów grzewczych przez gromadzące się w nich zanieczyszczenia.

 • Kocioł i instalacja może być chroniony przed zanieczyszczeniami poprzez zamontowanie separatora zanieczyszczeń, który usuwa je oraz gromadzi w specjalnej komorze. Takie rozwiązanie powoduje, że zgromadzone zanieczyszczenia nie mają wpływu na charakterystykę przepływu urządzenia.

  Instalacja separatora zanieczyszczeń wymaga odpowiedniej przestrzeni montażowej, która nie zawsze jest dostępna w szczególności kiedy kocioł znajduje się w kuchni.

  Urządzenie filtrujące z magnesem do montażu pod kotłem o unikalnej konstrukcji Caleffi XS® pozwala na ochronę instalacji oraz kotła. 

  KOMPAKTOWY I UNIWERSALNY

  Kompaktowe wymiary urządzenia pozwalają na jego zastosowanie ze wszystkimi rodzajami kotłów w instalacjach nowych i modernizowanych. Do podłączenia można zastosować przewody giętki od strony kotła lub od strony instalacji.

  ESTETYKA

  W instalacjach domowych kocioł najczęściej instalowany jest w pomieszczeniu ogólnodostępnym, zamknięty w szafce ściennej lub bezpośrednio wiszący na ścianie. W takich przypadkach zastosowanie dodatkowego urządzenia (jak na przykład separator zanieczyszczeń) nie jest w pełni zgodne z estetyką wnętrza.

  Smukły kształt oraz białe i chromowane wykończenia sprawiają, że urządzenie wpasowuje się w stylistykę kotłów wiszących. Niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że jest on praktycznie niezauważalny nawet zamontowany w miejscach ogólnodostępnych.

  FUNKCJA

  Elementy usuwające zanieczyszczenia w instalacjach muszą być montowane na przewodzie powrotnym przed źródłem ciepła, w taki sposób, aby wychwycić zanieczyszczenia zanim dotrą one do wymiennika ciepła i pompy obiegowej. Zasada działania Caleffi XS® urządzenia filtrującego z magnesem do montażu pod kotłem, opiera się na: mechanicznej filtracji lekkich cząstek dzięki zastosowaniu specjalnego wkładu filtracyjnego (rozmiar oczka Ø 0, 80 mm), oddzieleniu cząstek ferromagnetycznych dzięki zastosowaniu magnesu neodymowego i separacji cięższych, większych zanieczyszczeń dzięki zastosowaniu komory o dużej pojemności. Specjalna konstrukcja pozwala na sprawdzenie stopnia zabrudzenia części filtracyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu czyszczenie można przeprowadzić w sytuacji, kiedy jest to konieczne.

  ŁATWA OBSŁUGA

  Dzięki przezroczystym elementom niezwykle łatwo można sprawdzić stopień zabrudzenia filtra. Sama procedura czyszczenia jest bardzo prosta.

  Wyłączyć kocioł, przy pomocy wbudowanego zaworu kulowego. Należy zamknąć przepływ, bez użycia narzędzi. Odkręcić białą pokrywę zawierającą element magnetyczny (2), zgromadzone zanieczyszczenia opadną do komory (3), która można wyjąć z korpusu zaworu.

  Czyszczenie jest natychmiastowe (4), ponowny montaż jest bardzo prosty.

  DODATKI CHEMICZNE

  Dla zapewnienia lepszej ochrony instalacji istnieje możliwość zastosowania dodatkowych środków chemicznych spełniających różne funkcje:

 • Środki czyszczące – ta kategoria obejmuje wszystkie produkty przeznaczone do usuwania brudu i osadów, tlenków metali, smarów, olejów w nowych i istniejących instalacjach.
 • Środki ochrony – to bardzo rozległa kategoria, najczęściej stosowanymi są inhibitory korozji i zanieczyszczeń przeznaczone dla instalacji grzewczych.
 • Zastosowanie tego typu środków w małych domowych instalacjach może być utrudnione ze względu na sposób ich dozowania. Caleffi XS® może być wyposażony w specjalny adapter, który umożliwia łatwe i szybkie dozowanie środków do instalacji.

  Po zamknięciu zaworu i usunięciu komory gromadzenia zanieczyszczeń należy podłączyć adapter do zaworu. Do adaptera należy podłączyć opakowanie z dodatkiem chemicznym (C3 Cleaner Fast lub C1 Inhibitor Fast). Otworzyć zawór kulowy i wstrzyknąć pod ciśnieniem środek.

  • Zapraszamy na nasze social media

   Facebook oraz Linkedin

   Sprawdź nas!

  • NIEZALEŻNIE JAK TWORZYSZ SWOJĄ INSTALACJĘ

   W naszym katalogu znajdziesz produkty dla siebie

   pobierz

  • Zawory antyzamarzaniowe serii 108

   Ochrona pomp ciepła

   Dowiedz się więcej

  • Broszura

   Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC

   Dowiedz się więcej

  • CALEFFI XS®

   Kompaktowe wymiary, estetyka, łatwość montażu

   Sprawdź jak działa

  • EFEKTYWNE OCZYSZCZANIE I ZABEZPIECZENIE INSTALACJI C. O.

   Zobacz

  • 100% BIM

   Cała biblioteka obiektów Caleffi MEP w jednym miejscu

   Zobacz

  Zapraszamy na nasze social media

  Facebook i LinkedinSprawdź nas!

  Spokojnych świąt!

  Życzenia świąteczne

  Caleffi z prelekcją na Kongresie Zarządców Nieruchomości Mieszkaniowych

  29 listopada 2022 r., godz. 9. 00 – 16. 00Warszawa, Hotel Novotel Airport, ul. 1 Sierpnia 1

  Automatyczny zawór odpowietrzający - ROBOCAL

  Poznaj nasz odpowietrznik - poznaj nas

  NASZE FILMY

  Baza filmów technicznych w języku polskim

  PRZEGLĄDAJ

  BLOG

  ASK Calefil - blog techniczny, na którym edukujemy i odpowiadamy na pytania dotyczące naszych produktów

  CZYTAJ

  DOKUMENTACJA TECHNICZNA

  Baza wiedzy i dokumentów technicznych dostępne dla ciebie

  Szukasz informacji technicznych o naszych produktach i rozwiązaniach w języku polskim? Zobacz naszą bogatą bibliotekę

  DO POBRANIA

  SCHEMATY INSTALACJI

  Caleffi Solutions

  Nowa generacja gotowych schematów, dzięki którym w intuicyjny sposób zaprojektujesz swoją instalację

  Zobacz

  Ostatnio dodane produktyPRZEJDŹ DO KATALOGU

  Zawór antyzamarzaniowy z czujnikiem powietrza

  ZobaczBroszura

  Zawór antyzamarzaniowy

  Zobacz

  DISCALDIRTMAG - Separator powietrza-zanieczyszczeń. Korpus z technopolimeru

  Zobacz

  Caleffi XS® - Urządzenie filtrujące z magnesem do montażu pod kotłem

  Zobacz

  DIRTMAGCLEAN® - Filtr-separator magnetyczny (wersja automatyczna)

  ZobaczBroszura

  Cieczowe głowice termostatyczne Caleffi przystosowane są do współpracy z zaworami termostatycznymi Caleffi i Heimeier. Między innymi oferta obejmuje dwie wersje: z wbudowanym czujnikiem i z czujnikiem wyniesionym (zdalnym). Zastosowanie konkretnego typu zależy od możliwości usytuowania głowicy. Mieszek głowicy pełniący rolę „czujnika temperatury” powinien pozostawać w masie powietrza swobodnie cyrkulującego w całym pomieszczeniu.

  Już na etapie montażu grzejników (najczęściej pod parapetami i we wnękach), należy przewidzieć odpowiednie miejsce na umieszczenie: zestawu termostatycznego - w przypadku grzejników bocznozasialnych lub głowicy termostatycznej - w grzejnikach z zasilaniem dolnym. Warto przy tym przestrzegać orientacyjnych odległości zabudowy. I tak dystans pomiędzy głowicą, a parapetem nie powinien być mniejszy niż 8-10 cm (z uwagi na zawyżanie pomiaru).

  Z reguły głowice z czujnikiem wyniesionym stosuje się zawsze, gdy zawór znajduje się przy grzejniku kanałowym, gdy grzejnik jest obudowany lub zasłonięty np. zasłoną.

  Głowice termostatyczne montujemy obowiązkowo w położeniu poziomym, a wszystkie czynności instalacyjne wykonujemy z pełnym jej otwarciem. W pozycji tej należy także ustawić głowice na cały okres, gdy nie działa ogrzewanie.

  Jeśli nie można spełnić powyższych warunków zabudowy, stosuje się głowice z czujnikiem wyniesionym połączonym z głowicą kapilarą. Na pokrętle głowicy zadajemy wtedy żądaną temperaturę, sam zaś pomiar rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu jest realizowany przez czujnik, który montuje się na ścianie wewnętrznej pomieszczenia, na wysokości 1, 5 m. Wtedy głowica może być zamontowana w dowolnej pozycji.

  Głowice termostatyczne Caleffi mają ergonomiczny kształt ułatwiający nastawę temperatury, a wbudowany pierścień umożliwia blokadę temperatury maksymalnej, minimalnej lub zadanej. Funkcje wszelkich zabezpieczeń przydatne są szczególnie w obiektach użyteczności publicznej, szkołach, przedszkolach.

  Dane techniczne:

  maksymalna temperatura otoczenia: 50°C,
  skala regulacyjna: 0-5,
  zakres regulacji temperatury: 0-28°C,
  ochrona przeciwzamrożeniowa: ~7°C.

  Równie ważnym jak głowica elementem przygrzejnikowego zestawu termostatycznego jest sam zawór termostatyczny. W przypadku produktów Caleffi na uwagę, zasługuje fakt, że same zawory termostatyczne występują w wersji manualnej, jako ręczny zawór regulacyjny i dopiero po zdemontowaniu plastikowego pokrętła, zainstalowaniu adaptera oraz nakręceniu głowicy - jako kompletny zestaw termostatyczny. Istnieje także możliwość współpracy zaworu z siłownikiem elektrotermicznym. Dodatkowo zawory Caleffi przy gwincie zewnętrznym posiadają uszczelnienie typu o-ring z EPDM, które umożliwia montaż tego zaworu do grzejnika, bez jakichkolwiek dodatkowych uszczelnień. Obydwie wymienione cechy stanowią wyróżnik wśród produktów dostępnych na rynku. Zawór oferowany jest w wersji prostej i kątowej, jest chromowany, z maksymalnym ciśnieniem pracy 10 bar i maksymalną temp. 100°C.

  Instrukcja stosowania Caleffi 3115 Series

  Bezpośredni link do pobrania Instrukcja stosowania Caleffi 3115 Series

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Instrukcja stosowania Caleffi 3115 Series